13 Ocak 2015 Salı

Peekay Film Elestirisi


FİLMİN VERMEK İSTEDİĞİ MESAJ

Film özellikle Hinduizmin temel ogretilerini curutucu, inanc sistemini ortaya attığı tezlerle imha edici nitelikte, tapinak rahiplerinin, din adamlarinin, hatta menfaat saglayan dini tuccarlarin insanlari suistimal edisini etkileyici ve doyurucu bi bicimde elestiriyor. İnsanların dini yanlış yorumlamaları nedeniyle ortaya çıkan uygulamalari gün yüzüne getirip  tum izleyiciyi yaratici tek tanriya iman etmeye cagiriyor. 


Buraya kadar yazmış olduklarımı zaten filmi izleyenlerin %90'ı dile getiriyor. O nedenle methiye kısmı üzerinde fazla durmaya gerek yok diye düşünüyorum filmi bitirenler "Aamir Khan ve Rajkumar Hirani yine bir efsane çıkartmış" diyor zaten, ki katılıyorum da. Fakat kendimce farklı bir açıdan bakarak eleştirdiğim noktalarına da değinmek istiyorum.

Film bir putpereste cok sey katar inancini sorgulamasini saglayabilir. Dininden vazgecirebilir bile, o denli vurucu ifadeler var.

 Fakat bir muslumana katacagi seyler cok mu, düşündürücü. Kaldi ki islamla örtüşmeyen ögelere bile yer vermis diyebilirim, ne mi bunlar? 

Şunlar efendim:
1. Seni yaratan tek tanriya inan, duani araci koymadan et yeter, bi dine mensup olmana gerek yok. Dunyadaki butun dinler insan eliyle olusturuldu, farkli farkli dinler bunlarin yol actigi ayrim insanin eseri. Buna kanit yeni dogmus bi bebekte dini kimligine dair bir damga, iz bulunmayisi.

 2. Yanlis numara videolarinda gecen "Tanri benim hristiyan olmami isteseydi zaten Hristiyan bi ailede dogardim" ifadesi, bu ne demek hak dine girmenin bir dunya imtihani oldugunu yok saymak demek. 

Elbetteki ailemizin dini ne olursa olsun hak dini arastirmak dogru olani bulmaya calismak gorevimiz, imtihanimiz, bu gozardi edilemez. Sonuc olarak aklin seni her daim islama goturur, goturmeli. Boyle yaratildim boyle kalmaliyim, otesini arastirmamaliyim olmaz. 

Film sorgulatiyor aklina vesvese veriyor ama tek tanriya inan putperesetligi birak, seni inancinla istismar etmelerine izin verme mesajindan baska bir yol gostermiyor. 

Bu filmi izleyen bir Hindu filmden çok etkilenip "ben neye inanmışım bunca yıl beni nasıl kandırmışlar" diye sarsılıp hangi dine iman etmeliyim diye aklından geçirse filmin ona vereceği bir cevap yok "tek tanrıya inan" dan başka, işte benim de eleştirdiğim nokta da bu.

OYUNCULUKLAR

Aamir Khan: Tartışmaya lüzum bile yok. O kadar doğal ve samimi bir oyunculuğu var ki, o ağlayınca insanın duygusallaşmaması imkansız. Filmi o kadar  benimsemiş ki yaşıyor adeta o rol ile bütünleşmiş. Zaten onun felsefesi sev ve oyna.

Anushka Sharma:  Şahsen estetikli dudaklarına bakmaktan rol kesişini değerlendirmeye dikkat kalmıyor. Hindistan'da bu son hali Donald Duck'a benzetiliyor, haklılar. Neyse ki filmin finalinde o kadar duygusal ve etkileyici bir atmosfer oluşturuluyor ki Anushka her şeye rağmen "olmuşsun ya sen de" diyebiliyor insan.

Sanjay Dutt: Nedense bu adamı ben komedi ögesi taşıyan sahnelere çok yakıştırıyorum. Hafif baygın bakışları ona değişik bir albeni katıyor. Filme en çok yakışanlardan.

ŞARKILAR

Elbetteki şarkılar 3 idiots'taki kadar etkileyici değil ama gayet hoş ve ara ara dinlemek için içinizden dürtü gelmesini sağlayacak cinsten. Gönül isterdi ki Dil Darbadar isimli şarkıya filmde daha uzun süre yer verilsin, çünkü filmin ruhuna çok yakışan sözler ihtiva ediyordu ve dokunaklı bir sesti vokal.

Hakkında daha çok şey konuşulabilir ama özü itibariyle bunlara değinmeyi yeterli görüyorum.

Sonuç itibariyle 

     8.5/10 Hiç yorum yok :

Yorum Gönder